مروری بر تغییرات مهم نسل جدید کارتخوان‌ها

مروری بر تغییرات مهم نسل جدید کارتخوان‌ها

 


مروری بر تغییرات مهم نسل جدید کارتخوان‌ها

دستگاههای کارتخوان پرتعدادترین سخت‌افزارهای بانکداری الکترونیک هستند. این ابزارک دوست‌داشتنی اگرچه سالهای زیادی نیست وظیفه تراکنش‌ها را به عهده گرفته، به قدری محبوبیت یافته است که عملا کسب و کار بدون آن امکان‌پذیر نیست. دستگاه کارتخوان هم ‌مانند هر ابزار کاربردی دیگر به سرعت در حال تکمیل و تغییر است. نسل فعلی کارتخوانها با قابلیت ارتباط بوسیله سیم‌کارت با دارا بودن باطری داخلی از بسیاری از مدل‌های قدیمی‌تر عملکرد بهتری دارند. نسل جدیدتر این دستگاهها را می‌توان با تغییرات اشاره شده در این مطلب متصور شد. امکاناتی که معمولا در دستگاههای امروزی وجود دارد با تغییرات فراوانی مواجه خواهد شد، تغییراتی که شاید منجر به واکنش رفتار برخی از مشتریان نیز بشود.خداحافظ رسیدهای کاغذی

 

حذف رسیدهای کاغذی اولین تغییر مهم نسل بعدی دستگاه ها ی کارتخوان است. رسیدهای کاغذی نه ‌تنها باعث مصرف بیش از حد کاغذ و آسیب‌های زیست محیطی می‌شود، حجم و هزینه سخت‌افزاری دستگاهها را نیز افزایش می‌دهد. از سوی دیگر متون چاپ شده روی این کاغذهای حرارتی مدت زمان زیادی دوام نمی‌آورد. اولین جایگزین رسیدهای کاغذی ارسال پیامک است، یعنی به احتمال زیاد مشتری قبل یا بعد از ورود رمز عبور با وارد کردن شماره موبایل خود رسید دستگاه را به صورت پیامک دریافت خواهد کرد. با حذف چاپگر از دستگاههای کارت خوان نه‌تنها دستگاههای کوچکتر و ارزانتری خواهیم داشت، فرایند خرید هم سرعت بیشتری خواهد یافت، و نیازی نیست مشتری منتظر چاپ کاغذ بماند. با توجه به این که اکثر بانک‌ها تراکنش‌های حساب مشتریان را در لحظه پیامک می‌کنند، قطعاً بسیاری از مشتریان به پیامک بانک خود استناد خواهند کرد و الزامی به ورود شماره موبایل خود هم نمی‌بینند با این حال راههای دیگری برای جایگزینی رسید کاغذی پیش‌بینی خواهد شد.

خداحافظ کابلهای دست و پاگیر

قابلیت اتصال به اینترنت بی‌سیم WiFi و همچنین دارا بودن باطری داخلی منجر به حذف کابلهای برق، اینترنت و تلفن در دستگاههای کارتخوان جدید شده است.این ویژگی نیز علاوه بر امکان سهولت جابجایی دستگاههای pos منجر به تجربه بهتری برای مشتریان نیز خواهد شد چرا که فروشنده به آسانی می‌تواند دستگاه را در اختیار مشتری قرار داده تا کشیدن کارت و ورود رمز عبور توسط او انجام گیرد. در فروشگاههای بزرگ و مراکز خرید نیز کابل‌کشی‌های طولانی و دست و ‌پا گیر حذف می‌شود و به جای متمرکز کردن همه پرداخت‌ها به صندوق خروجی، غرفه‌ها هر کدام می‌توانند در لحظه خرید، تراکنش لازم را انجام دهند. هم اکنون موضوع مدیریت حسابهای داخلی برای فروشگاهها و مراکز خرید بزرگ که غرفه‌های تخصصی دارند به یک چالش جدی تبدیل شده است که وجود دستگاههای کارتخوان سیار توانسته است از شدت تعارضات مالی طرفین تا حدود زیادی بکاهد.

خداحافظ صفحه کلیدهای فیزیکی

موبایل‌های هوشمند امروزی صفحه کلیدهای بزرگتر و دقیق‌تری نسبت به نسل قبلی خود دارند. نسل آینده دستگاههای کارتخوان با داشتن صفحه‌کلیدهای لمسی به جای دکمه‌های فیزیکی نه تنها سریع‌تر و بهتر می‌شوند، امکانات بیشتری را از طریق نمایشگر قابل لمس در اختیار مشتری قرار خواهند داد. مشتری به سرعت می‌تواند مانده حساب بگیرد یا شارژ بخرد. در عین حال که سیستم‌عامل مدیریت کننده دستگاه پوز با نشان دادن مبالغ به ریال و تومان از بروز تراکنش‌های اشتباه، خواهد کاست. نمایشگرهای لمسی علاوه بر مزایای اشاره شده قادر به اختصاصی سازی برای مراکز خاص نیز هست. مثلا در مراکزی که سالمندان یا غیرفارسی‌زبانان می‌خواهند از دستگاه استفاده کنند به آسانی می‌توان نمایشگر را با شرایط مشتری سازگار کرد.

خداحافظ کارت عابر بانک

فناوری NFC دستگاههای کارتخوان را قادر می‌سازد بدون وجود کارت، تراکنش انجام شود. این نسل از دستگاهها قادر به شناسایی و اعتبارسنجی تلفن‌های همراه مجهز بهNFC هستند. مشتری هنگام استفاده از دستگاه کارتخوان فقط موبایل خود را به دستگاه نزدیک کرده و به محض برقراری خودکار ارتباط، اعتبار سنجی لازم همانند کارت کشیدن انجام می‌شود. فناوری NFC به مراتب از کارت‌های فیزیکی سریعتر و امن‌تر است و پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیک جایگزین تمام کارتهای بانکی فیزیکی گردد. در بخشهای آتی در مورد نحوه عملکرد این فناوری که هم در دستگاهای کارتخوان و هم در خودپردازها استفاده خواهد شد مطالب مستقلی ارائه خواهیم کرد.

9193335931
ارسال دیدگاه